🎄ЧИМ ЗАЙНЯТИ СЕБЕ У СВЯТА🎄: 6 ВИДІВ ПСИХОЛОГІЧНОГО КОЛАЖУ

Багато хто чув про «Карту бажань», «Колаж мрії» і «Mood board» («Дошка настрою»). Нерідко від цих практик чекають якогось чаклунства. Мовляв, досить приклеїти на аркуш ватману свою світлину в якійсь приємній обстановці, і більше майже нічого не потрібно робити: Любий Всесвіт про все подбає саме, і «закон тяжіння» без наших зусиль створить таку обстановку навколо нас. Проте, як сказав хтось мудрий, «Мрії не працюють, поки не працюєш ти».
Хочемо поділитися з вами деякими ідеями і практиками, що стосуються створення і аналізу колажу. Колаж – за своєю суттю проєктивна методика, тобто, компонуючи зображення з журналів та світлин, ми відображаємо структуру своєї особистості, свої свідомі цілі і несвідомі побоювання. Загалом, будь-який колаж – це автопортрет. І якщо навчитися розуміти мову колажу (розібратися, як інтерпретувати зображення), то можна отримати хороший інструмент самопізнання. Кожен створений нами і глибоко проаналізований колаж – це індивідуальна стратегічна сесія, яка дає відповідь на важливі питання.
Практика колажу існує в декількох варіантах. Багато хто знає, що психологи і коучі часто пропонують клієнтам зробити колаж. При цьому потрібні не тільки листи ватману, ножиці, клей, зображення з журналів, але і правильно сформульовані запитання. Легко зрозуміти, як створити колаж: береш картинки і приклеюєш в якомусь порядку на великий аркуш, проте не всі розуміють, що з цим колажем робити далі. Тим часом аналіз отриманого мозаїчного зображення – напевно, більш важлива і корисна частина процесу, ніж його створення.
Іноді рішення проблем буквально відображені в колажі – потрібно тільки навчитися розуміти його «підказки». Наприклад, якщо ви не впевнені, чи варто звільнятися або переїжджати в інше місто – колаж покаже всі нюанси ситуації набагато точніше, ніж просто перелік «за і проти».
Давайте обговоримо шість видів колажу, які найчастіше використовуються в роботі психологів. Всі вони можуть допомогти розібратися в собі, прояснити життєву ситуацію або знайти відповідь на складне питання.
MOOD BOARD
Найпростіший варіант психологічного колажу – це «mood board». (Не плутайте «психологічні» і «дизайнерські» варіанти цієї методики. У дизайнерів і стилістів «mood board» – це трошки інше). Робиться Mood board просто: берете журнали різної тематики, вирізаєте всі картинки, що сподобалися або «зачепили». Потім переглядаєте все, що вирізали, і відбираєте найцікавіші – ті, що викликають найсильніші почуття, або які пов’язані з найважливішими ідеями і асоціаціями. І потім приклеюєте це все на аркуш, «як рука візьме і око побачить» – тобто спонтанно і інтуїтивно створюючи простір, в якому всі частини більш-менш вас влаштовують. Все, створення колажу на цьому закінчується.
Тепер аналіз.
При аналізі звертають увагу на розташування частин колажу на площині аркуша (центр – периферія, лівий-правий край, верх-низ). Зазвичай вважається, що верхня частина символічно відображає більш усвідомлені образи, низ аркуша – ближче до несвідомого; правий край – майбутнє, лівий – минуле (для шульг – навпаки). Також відзначають відповідності кольорів: об’єкти, що мають один і той же колір, можуть символічно бути пов’язані один з одним.
Звичайно, головна частина аналізу – це прояснення символів, сенсу образів, які ви вибрали. Розгляньте уважно кожну обрану вами картинку і запишіть свої асоціації. Подумайте, що ці зображення значать, на що вказують. Можна записати свій опис колажу на диктофон, потім прослухати його, і багато що стає помітнішим. Під час прослуховування аудіозапису звертайте увагу на заминки, паузи, інтонації сумніву в своїй розповіді.
КОЛАЖ БАЛАНСУ
Цей вид колажу також часто називають «картою бажань», він схожий на методику «Колесо балансу». Щоб створити такий колаж, на великому аркуші потрібно заздалегідь позначити області, що відповідають за ключові сфери життя – такі, як сім’я, робота, будинок, гроші, любов, учнівство і наставництво, тощо (як на малюнку). Після того, як області виділені і їх межі нанесені на аркуш, виберіть відповідні картинки і наклейте в межах цих кордонів.
Аналіз: визначаєте, які саме образи з’являються в різних частинах колажу. Через те, що сенс областей відомий заздалегідь, аналіз може проводити і дитина. Визначте, які області вийшли більш «тьмяні», а які – більш яскраві. Які виглядають не дуже гармонійно, де є явно позначений конфлікт, а де все красиво і гармонійно. З цього можна зробити корисні висновки про життєвий балансі і про поточну ситуацію.
У наступних публікаціях розкажемо вам про колажі мрій, намірів, сфокусований та тематичний колажі, аби ви обрали для себе оптимальний варіант.
Джерело: Мария Долинова, Психологическая мастерская «Просто», 2017