ЧИМ ЗАЙНЯТИ СЕБЕ У СВЯТА: 6 ВИДІВ ПСИХОЛОГІЧНОГО КОЛАЖУ. Частина друга

и

СФОКУСОВАНИЙ (ТЕМАТИЧНИЙ) КОЛАЖ.

Ця практика використовується для пошуку відповіді навколо конкретної теми на одне, заздалегідь сформульоване питання.Ось приклади таких питань:• Яку роботу я хочу для себе?• Як може виглядати будинок, в якому я хотів (ла) би жити?• Як я уявляю собі щасливу сім’ю?• Як мені заробити побільше грошей?Сама техніка створення колажу така ж, як якщо б ви робили moodboard (див. попередній пост). Питання відповідають вашим поточним проблемам в даний момент. Ви знаєте питання, але не знаєте відповіді. Колаж при такому підході стає, наче мудрий порадник. Ви отримуєте відповідь, поки робите колаж. Як саме інтерпретувати, сказати важко. Це здебільшого інтуїтивний процес. Розглядаючи такий колаж, ми можемо здогадатися про якісь неочевидні сторони ситуації, отримати підказки від своєї підсвідомості, як від наставника. Як не дивно, це дійсно працює.

МОТИВАЦІЙНИЙ КОЛАЖ. Можливо, у вас є проблема, але, на відміну від попередньої ситуації, ви навіть здогадуєтеся, як потрібно її вирішувати, просто у вас не вистачає рішучості або терпіння, ви відступаєте або боїтеся. Тоді колаж стає просто «нагадуванням», підбадьорює і налаштовує на потрібну поведінку. Такий колаж може бути сповненим сміливих і яскравих образів, хоча ви самі часом втомлені, розгублені і позбавлені підтримки. Колаж висить на стіні, ви його іноді розглядаєте, і це допомагає згадати: насправді ви досить ясно розумієте, що потрібно робити. І це додаватиме вам сил.

КОЛАЖ-САМОПРЕЗЕНТАЦІЯ, КОЛАЖ-ВИСЛОВЛЮВАННЯ. Цей інструмент схожий на попередній, але ми робимо його не стільки для самих себе, скільки для того, щоб щось ясніше показати іншим. Наприклад, у роботі з подружньою парою психолог може попросити кожного в парі зробити свій колаж на тему «наші стосунки», а потім їх порівняти. Або під час роботи з групою всі учасники створюють один колаж спільними зусиллями, а потім його аналізують усі члени групи і кожен краще розуміє своє місце в загальному просторі і загальному процесі. Такі колажі – це вираження думки, і вони звернені до того, хто буде на них дивитися. Процес аналізу також здебільшого спонтанний і інтуїтивний.Якщо ви аналізуєте не свій колаж, завжди дуже уважно слухайте, як автор колажу його пояснює. У вас буде три ряди даних: перший – як колаж виглядає; другий – як людина про нього говорить; третій – це невідповідності того, як щось виглядає, і як це щось пояснюється. Наприклад, ви бачите маленьку фігурку жінки в нижньому лівому кутку, жінка ця в згорбленій позі або в оточенні небезпечних об’єктів, а автор колажу каже, що це його улюблена мама або улюблена дружина, з якою у нього прекрасні стосунки і у якої взагалі все добре. Це обов’язково потрібно зауважити і проаналізувати.Далі буде…Джерело: Мария Долинова, Психологическая мастерская «Просто», 2017