ФОТОПРОЄКТ «РЕТРОСПЕКТИВА 55+». 2 сезон. Випуск № 5

Валерій Рогожников у 1965 році заснував перший спелеологічний гурток «Летучая мышь» у Палаці піонерів та жовтенят і саме його командою було відкрито печеру «Атлантида» на Хмельниччині. Нині це відомий туристичний об’єкт, де всі бажаючі мають можливість знайомитися з красотами підземного світу та випробовувати себе на витривалість. Дитячими спелеогрупами у відділі туризму та краєзнавства займалися також його випускники – Наталя Яблокова, В’ячеслав Вісневський, Тамара Крапівнікова, а гурток туристів-екологів вела Олена Журавель.

Тамара Іванівна Крапівнікова у 1965 році прийшла в Палац вивчати історію Києва, а опинилася серед спелеологів у «Летучей мыше». Валерій Рогожников захопив 14-річну дівчину романтикою підземних досліджень.

У 1970-х роках вже сама Тамара Іванівна стала керівником спелеологічного гуртка «Спарта» та всіх, хто шукав екстриму і не страждав на клаустрофобію, запрошувала у печери.

Юні спелеологи під її керівництвом брали активну участь у дослідженні багатьох горизонтальних лабіринтів Хмельниччини, Тернопільщини (дослідили 250 км ходів та зробили топографічну зйомку понад 20 км найдовшого підземного лабіринту Європи – печери «Оптимістична»), досліджували вертикальні печери Криму, допомагали археологам в розкопках на хуторі Вольний, шукали печери на Смородиновому узвозі в Києві та спускалися в дренажні печери на схилах Дніпра, займалися скелелазінням, топографією, вчилися орієнтуватися на місцевості, виживати в походах.

Випускники «Спарти» продовжували займатись розвитком спелеології в Україні, їх досі шанують серед спелеологічної спільноти. Навіть зараз у нашому відділі працюють випускники цього гуртка – Ірина Білоусова та Олена Сахарова.

Цікавий факт про спелеологів: зазвичай вони повертаються з-під землі під вечір, щоб легше було пристосовуватися до «земного» життя і прощаючись кажуть: «До наступної експедиції!»

Тамара Іванівна перша в світі жінка, що спустилася на 1000-метрову глибину (1975 рік, печера “Київська”, Узбекистан), пройшла майже всі великі лабіринти СРСР, вважає себе щасливою, бо поєднувала хобі та роботу.

І, звісно, неможливо не пригадати, що Тамара Крапівнікова була завідувачкою відділу туризму та краєзнавства.

****************
ФОТОПРОЄКТ «РЕТРОСПЕКТИВА 55+» — проєкт до ювілею відділу туризму та краєзнавства і Київського Палацу дітей та юнацтва.
Підбором та обробкою матеріалів займались: Маргарита Кузьменко, Олена Кухарська, Роман Бутурлакін, Олександр Воронков та Віра Шульженко. Фотоматеріали з архіву відділу.