ФОТОПРОЄКТ «РЕТРОСПЕКТИВА 55+». Сезон 3. Випуск №11

Яскравою сторінкою роботи відділу був гурток юних археологів. Про перших його керівників, що працювали в 60-і роки, ми вже розповіли в попередніх випусках.

В 1975 році паралельно з В.П.Дудкіним гурток археології почала вести Кухарська Олена Миколаївна. Цей гурток працює і сьогодні. За цей час через лави гуртка пройшли декілька тисяч школярів, десятки з них обрали своєю професією археологію і зараз є відомими вченими, музейниками, реставраторами, викладачами.

У 80-х рр. діти з задоволенням йшли на археологію, тому у Палаці визнали доцільним відкрити додаткові групи гуртка археології. До початку 90-х рр.. працювали з дітьми Залізняк Леонід Львович (тоді ще навіть не кандидат, а зараз – відомий вчений, доктор історичних наук), Сєров Олег Валентинович (зараз – Голова Київського обласного товариства охорони пам’яток історії і культури), потім Ліпавський Сергій Олександрович (працює в Ізраїлі). Працюючи разом, ми проводили спільні заняття, археологічні розвідки – обстеження басейнів річок Стугни, Здвиж, Ірпінь тощо. Було відкрито чимало нових археологічних об’єктів.

Залізняк Л.Л. обстежив разом із своїми гуртківцями Київське та Житомирське Полісся, відкривши та розкопавши багато раніше невідомих пунктів доби мезоліту.

Зібрані матеріали лягли в основу його кандидатської дисертації. Вже не будучи співробітником Палацу, Леонід Львович часто допомагав в роботі гуртка: читав лекції, багато років був науковим керівником секції археології Київської МАН «Дослідник».


Л.Л.Залізняк, В.П.Коваленко, А.М.Обломський – керівники дитячої експедиції.

 

Сєров О.В. захоплювався давньоруським періодом, тому його гуртківці працювали на дослідженні пам’яток києво-руської доби. Досконало знаючи археологічні околиці Києва, Олег Валентинович багато часу проводив з дітьми у археологічних розвідках, досліджуючи відомі та відкриваючи невідомі пам’ятки.

С.О.Ліпавський спеціалізувався на античній археології і їздив з дітьми на розкопки в давньогрецьку Ольвію. Під час екскурсій та розвідок гуртківці зацікавились тоді ще зовсім маловідомим печерним Гнилецьким монастирем ХІ ст., розчищали його та досліджували. Він став темою наукового дослідження спочатку в МАН, а в дорослому житті – темою декількох наукових монографій випускника Сергія Олександровича – Дятлова Владислава. Ліпавським С.О. була видана перша програма археологічного гуртка.


На екскурсії в Пирогово, 1987 р.

 

Керівники об’єднувались для проведення спільних експедицій. Так, Кухарська О.М. разом із Л.Л.Залізняком проводили розкопки в Бородянському районі Київської області, під Новгород-Сіверським, Кухарська О.М. із О.В.Сєровим – давньоруське селище біля с. Дорогинка Фастівського району Київської області.
Серед випускників Сєрова О.В., Ліпавського С.О., Залізняка Л.Л. є відомі вчені, видавці наукової літератури, дослідники та автори археолого-краєзнавчих робіт.

В гуртку Кухарської О.М. діти вивчали основи археології, обирали теми для самостійної наукової роботи, брали участь у конкурсах МАН, конференціях у Києві, Харкові, Донецьку, Полтаві, Миколаєві, Москві; об’їздили з екскурсійними поїздками Чернігів, Львів, Ужгород, Мукачеве, Полтаву, Одесу, Миколаїв, Донецьк, Харків, Житомир, Севастополь, Бахчисарай; «облазили» Київ, вивчаючи його найпотаємніші куточки та взяли участь більш ніж у 40 наукових археологічних експедиціях.


На екскурсії в Переяславі-Хмельницькому. 1994 р.

 


В Китаєво, 2000-і рр.

 


Зльот гуртківців відділу, 2001 р.

 


В Софіївці, Умань, 2010 р.

 


В Олександрії ,Біла Церква, 2003 р.

 

Археологічні експедиції – це окрема тема, найяскравіші враження. Гурток брав участь у розкопках пам’яток різних епох, це були і кургани в Північному Криму, і пам’ятки кам’яного віку біля Новгород-Сіверського, і слов’янські пам’ятки в Київській, Чернігівській, Білгородській областях, і найбільше скіфське городище Більськ, і найдавніше грецьке поселення на острові Березань, середньовічні замки Невицький та Меджибіж, черняхівські пам’ятки в Миколаївській та Черкаській областях, таємнича і незабутня Ольвія, давньоруські пам’ятки у Шестовиці, Вишгороді, Ходосівці, Софійський собор в Києві і ще багато іншого. Крім того, гурток брав участь у розкопках видатних пам’яток на території Києва – Михайлівського Золотоверхого собору, Десятинної церкви, церкви на вул. Юрківській, виконував завдання по спелеоархеологічному дослідженню антропогенних печер м. Києва – Китаївських, Звіринецьких, Гнилецьких тощо.


Експедиція на Більське городище, 1995 р.

 


Більське городище, 1996 р.

 


На розкопках черняхівського поселення біля с. Козлов Могилів-Подільського району, 1987 р.

 


На дослідженнях Невицького замку біля Ужгорода, 2002 р.

 


В давньогрецькій Ольвії. Після посвяти в археологи, 1998 р.

 


Експедиція в Бородянському районі Київської обл., 1978 р.

 


Розкопки найдавнішого грецького поселення в Україні на острові Березань. Дослідження залишків храму, 1997 р.

 


Ольвія, свято посвяти в археологи, 1999 р.

 


Дослідження некрополя Введенської церкви на Подолі, 2001 р.

 


На Більському городищі. У Валєри – день народження. 2008 р.

 


Оля Гнидюк на розчистці склепу в Ольвії. 2005 р.

 


В Меджибіж приїхав цирк, чому ж не відвідати після розкопу! 2012 р. Меджибізька експедиція.

 


Меджибізький замок, експедиція 2013 р.

 


Свято посвячення в Археологи в експедиції на Більському городищі, 2008 р.

 


Клава і Поліна на розкопках споруди ХІІ ст. в Софії Київській. 2019 р.

 


Відвідання печер Гнилецького печерного монастиря під час експедиції в Ходосівці Київської обл., 2018 р.

 

Гурток завжди був основою секції археології МАН, практично щорічно посідаючи призові місця на Всеукраїнському конкурсі МАН. Кухарською О.М. було започатковано проведення Всеукраїнської дитячої археологічної конференції, їх було проведено три, а тепер естафету перейняв Харків, де проводять такі ж конференції під назвою «Археологіум».


Зустріч членів Київської МАН “Дослідник” із Президентом НАН України Б.Є.Патоном.

 


Доповідь на науковій конференції. Саша Коломієць, 2015 р.

 

У 2005 р. яскраво відсвяткували 30-річчя гуртка (прийшло біля 100 випускників і гостей), а в 2006 р. Кухарська О.М. стала переможцем конкурсу на кращого керівника гуртка Києва «Джерело творчості», має звання «Відмінник освіти України».


Святкування 30-річчя гуртка, 2005 р.

 


Учасники І Всеукраїнської дитячої археологічної конференції на честь 140-річчя В.В.Хвойки

 

В 90-х рр.. гурток юних археологів вели Кухарська О.М. та учень Л.Л.Залізняка – Дмитро Ступак (тепер – кандидат історичних наук), який передавав дітям любов до палеолітичної епохи, як, в свій час, йому привив цю любов Залізняк Л.Л.

В 2010-х роках на роботу прийшла випускниця Кухарської О.М. Людмила Олександрівна Шатіло, яка заразила своїх учнів любов’ю до Трипільської культури (по якій вона зараз вже захистила кандидатську дисертацію).

На жаль, ніхто з них не затримався надовго, тому гурток археології в Києві зараз один.

****************
ФОТОПРОЄКТ «РЕТРОСПЕКТИВА 55+» — проєкт до ювілею відділу туризму та краєзнавства і Київського Палацу дітей та юнацтва. Підбором та обробкою матеріалів займались: Маргарита Кузьменко, Олена Кухарська, Роман Бутурлакін, Олександр Воронков, Віра Шульженко. Фотоматеріали з архівів відділу та особистих архівів керівників.
10