ФОТОПРОЄКТ «РЕТРОСПЕКТИВА 55+». Сезон 3. Випуск №2

Гуртки геологів, географів почали працювати ще в старому Палаці: у 1960-1980-х роках керівником юних географів була Людмила Іванівна Михалко. Її діти цікавилися всім: комплексні геологічні експедиції, збори орієнтувальників та географічні подорожі.

Тетяна Володимирівна Слободянюк ще в 10 років прийшла займатись туризмом до Ольги Рибалка, а в 1980 році набрала своїх перших туристів-географів. Вони з дітьми багато подорожували (Крим, Кавказ, Карпати, Тернопільщина), займалися дослідницькою діяльністю.

Тетяна Володимирівна – завідувачка кабінетом, керувала і клубом «Компас». Вона провела для школярів міста безліч цікавих конкурсів, туристських вечорів, ігор і змагань на місцевості, разом з Олександром Іллічем Воронковим розробила сценарій проведення Дня туристів в школі.

Валентин Андрійович Ворончук – турист-географ, керівник секції географії та геології Малої Академії наук «Дослідник». Його гуртківці під час подорожей займалися збиранням польових матеріалів для науково-дослідницьких робіт, вихованці секції неодноразово ставали переможцями Всеукраїнського конкурсу-захисту Малої Академії наук, багато його випускників стали студентами профільних факультетів вищих навчальних закладів, справжніми науковими фахівцями, серед яких кандидати та доктори наук, політики, економісти. Валентин Андрійович є співавтором посібника «Краєзнавство та туризм в Малій Академії наук».

В різні роки гуртками географів керували Наталія Вікторівна Бабенко, Любов Аркадіївна Кудрявцева, Анатолій Васильович Воронюк, Ігор Вікторович Каньшин. Нині юними географами опікується Марина Дмитрівна Мігашко, яка досліджувала історію Палацу та відділу.

З юними геологами Палацу працювали надзвичайно талановиті керівники: Борис Олександрович Горлицький (шукайте розповідь про нього у 2 сезоні), Леонід Шерстяк, Анна Стратієнко. Разом вони у відділі зібрали унікальну колекцію мінералів, яку можна подивитись і сьогодні.

Марина Дмитрівна Крочак – кандидат геолого-мінералогічних наук, керівник гуртка геологів проводить заняття в Науково-навчальному інституті «Інститут геології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Її гуртківці знають будову Землі, визначають мінерали та гірські породи, можуть самостійно виростити штучні кристали, були призерами Міжнародної конференції з вирощування кристалів (м. Львів), міського конкурсу МАН, учасники INTELEKO в Україні.

Марина Дмитрівна брала участь у Всеукраїнському конкурсі керівників гуртків «Джерело творчості» 2019 р. (посіла ІІІ місце), ініціювала проведення щорічної геологічної вікторини, присвяченої діяльності видатних науковців, а також геологічних квестів й фестів спільно з Науково-природничим музеєм НАН України.

У 1980-х роках за участі Тараса Владиславовича Логгінова у відділі з’являється новий напрям – туристи-екологи. У 13 років Тарас почав займатися геологією у Бориса Олександровича Горлицького та завжди багато подорожував (Крим, Карпати, Урал, Кольський півострів, Алтайський край). Саме він з гуртківцями здійснив унікальну подорож у міжсезоння Арабатською стрілкою, коли більшу частину спорядження та забезпечення прийшлося розроблювати та створювати самим.
Тарас Владиславович керував клубом «Компас», разом з колегами стали ініціаторами проведення серед гуртківців походів-змагань на виживання «Осенний марафон». «Виживалка» – так неофіційно називали ці змагання з різновиду екстремального туризму. В змодельованих керівниками природних умовах, гуртківці самостійно рухались заданим маршрутом, долали спортивні перешкоди, маючи при собі мінімум спорядження та продуктів.

Олена Володимирівна Журавель – керівник гуртка туристів-екологів, клубу «Обрій», школяркою займалася у Валерія Яновича Рогожнікова в спелеологічному гуртку. Отже, її гуртківці і екологи, і спелеологи, і туристи, і києвознавці, і краєзнавці.

Олена Володимирівна – авторка комплексної краєзнавчої програми для школярів «Дивосвіт України», провела величезну кількість конкурсів, присвячених історії Києва, конкурс екскурсоводів, костюмовані фести.

****************
ФОТОПРОЄКТ «РЕТРОСПЕКТИВА 55+» — проєкт до ювілею відділу туризму та краєзнавства і Київського Палацу дітей та юнацтва. Підбором та обробкою матеріалів займались: Маргарита Кузьменко, Олена Кухарська, Роман Бутурлакін, Олександр Воронков, Віра Шульженко. Фотоматеріали з архівів відділу та особистих архівів керівників.