ПСИХОЛОГІЧНИЙ ДАЙДЖЕСТ ДЛЯ БАТЬКІВ. ЯКА ДОПОМОГА ПРИНЕСЕ ДИТИНІ КОРИСТЬ?

Як зрозуміти, коли потрібно допомогти дитині, а коли краще дати їй можливість зробити все самостійно? Давайте розбиратися!
Якщо дитина зайнята справою і не просить у вас допомоги, то краще залишити її у спокої. Своїм невтручанням ви будете повідомляти їй: «З тобою все в порядку! Ти, звичайно, впораєшся!»
Зовсім інша справа, коли ваше чадо наштовхнулося на серйозні труднощі, впоратися з якими воно не в силах. В такому випадку позиція невтручання може зашкодити. Якщо дитині важко і вона готова прийняти вашу допомогу, то обов’язково допоможіть їй. Дуже добре розпочати зі слів «Давай разом!».Це правило використовують, якщо дитина напряму просить про допомогу або жаліється, що «нічого не виходить», вона «не знає, як це зробити» або взагалі залишає розпочату справу після перших невдач. Будь-який з цих проявів – сигнал про те, що дитині необхідна допомога!
Якщо дитина сама просить «давай разом», то це не просто так: скоріше за все їй або ще важко організувати себе самій, а може, їй не вистачає моральної підтримки. Психологиня Юлія Гіпенрейтер до такої ситуації наводить приклад із їздою на велисипеді – коли батьки вже не тримають велосипед, але все ще біжать поряд.
Усі зроблені справи із серії «Давай разом» – це «золотий фонд» вашої дитини, її потенціал на найближче майбутнє. Адже те, що сьогодні вона робила «з мамою», завтра чи післязавтра вона вже зможе робити самостійно і відбудеться це саме, завдяки тому, що сьогодні ви їй допомогли. Відомий психолог Л. С. Виготський назвав цей феномен зоною найближчого розвитку.
Завтра детальніше розповімо про правила ефективної допомоги дитині.
Олена Гайдаржи,
психологиня КПДЮ, керівниця куртка «Вчитися легко»
За книгами Ю. Гіпенрейтер.