ПСИХОЛОГІЧНИЙ ДАЙДЖЕСТ ДЛЯ БАТЬКІВ. ПСИХОЛОГІЧНА ТРАВМА: ЩО ВАЖЛИВО ЗНАТИ БАТЬКАМ МАЛЮКІВ?

Останнім часом все частіше доводиться чути про таке явище як психологічна травма, проте мало хто розуміє, що це таке і за якими саме ознаками можна впізнати психологічну травму у маленької дитини. Відсутність цих знань часто призводить до неправильної реакції на поведінку травмованих дітей, яка зазвичай викликає у батьків збентеження, злість або нетерпіння. Батькам важливо вміти відрізняти горе від травми. Слово, яке найкраще описує горе – це смуток. Слово, яке найкраще описує травму – це страх.
Також батькам слід знати …
✅ Реакції травми відрізняються від реакцій горя, які дитина може переживати внаслідок істотної втрати.
✅ Реакції травми можуть проявитися через деякий час, часто це відбувається не раніше, ніж за два роки після того, що сталося. Часто вплив травми на дітей можна побачити вперше лише за 2-6 тижнів, потім діти поводяться так, ніби нічого не сталося. Проблеми можуть виникнути знов через 1-2, а іноді навіть 5-10 років.
✅ Щоб отримати травму, дитині необов’язково бути жертвою або свідком того, що сталося, вона може лише мати якесь відношення до потерпілого.
✅ Автомобільні аварії, пожежі, серйозні хірургічні втручання, смертельні хвороби, нещасні випадки на воді, виявлення трупа, розлучення, розлучення з одним із батьків, авіакатастрофи, повені, урагани – все це може бути причиною травми у дітей.
✅ Кожен член сім’ї може по-своєму реагувати на те, що трапилося.
✅ Травмовані діти дуже потребують терпіння, почуття безпеки і звичайної турботи з боку батьків.
✅ Чим довше травмованій людині не надається спеціалізована допомога, тим більш хронічну і серйозну форму набувають реакції.
✅ Реакції травми запобігти не можна, але їх негативний вплив на навчання, поведінку, характер та емоційний розвиток дитини може бути ослаблений у разі надання своєчасної допомоги.
✅ У відповідних умовах діти самі хочуть і можуть обговорювати деталі того, що сталося.
✅ Не кожен психіатр, психолог, соціальний працівник, педагог або лікар знає, що таке травма або як допомогти травмованим дітям.
✅ Існують спеціальні моделі поведінки, які батьки повинні використовувати, реагуючи на певні реакції травмованих дітей.
✅ Батькам теж буде потрібна підтримка.
📍 ЗАГАЛЬНІ РЕАКЦІЇ НА ТРАВМУ: нездатність концентруватися; проблеми із запам’ятовуванням; зниження рівня успішності в школі; проблеми у спілкуванні з однолітками, прояв агресії, дратівливості, участь у бійках; регрес (відновлення старих звичок): починає смоктати палець, мочитися в ліжко; надмірна лякливість і сприйнятливість до різких звуків; фрази на зразок: «Я більше нічого не боюся», ризикована поведінка, яка в деяких випадках несе загрозу життю; замикання у собі, бажання постійно бути вдома; небажання залишатися на самоті; проблеми зі сном.
Зазначені реакції не є єдино можливими реакціями травми. Зазвичай, внаслідок травматичної події діти міняються по відношенню до вас, своїх рідних і друзів. Вони можуть поводити себе інакше, коли грають або навчаються, можуть обрати інший спосіб самовираження. Іноді такі зміни не сприймаються всерйоз і вважаються тимчасовими, списуються на типову поведінку хлопчиків та дівчат. Іноді така поведінка може бути помилково сприйнятою за синдром дефіциту уваги.
Якщо ви відчуваєте, що ваша дитина дивно поводиться і вона могла бути травмована внаслідок певних подій, зверніться за консультацією до спеціаліста. Діти, яким буде надана посттравматична допомога, будуть вдячні своїм батькам за визнання того, що їм потрібне спілкування з людиною, яка розуміє увесь жах, що вона відчуває.

Матеріал підготовлено за книгою У.Стил, П.Дж. Кордас «Какого цвета твоя боль?» (Руководство по посттравматическому вмешательству для помощи травмированным дошкольникам).