Види шашок

Перший вид1️⃣:
Російські шашки

Докладніше:
Гра в російські шашки ведеться на шахівниці. У початковій позиції кожен із супротивників має 12 шашок, які розташовуються на чорних полях дошки на першому, другому й третьому рядах (білі) і шостому, сьомому, восьмому рядах (чорні). Першими ходять білі. При кожному ході гравець повинен перемістити одну шашку, пропускати ходи не можна. При ході шашка переміщається на незаповнене поле по діагоналі на одну клітинку і тільки вперед. Якщо перед шашкою стоїть шашка протилежного кольору, а поле за нею вільне, то шашка може перестрибнути через шашку супротивника. Шашка, через яку перестрибнули, знімається з дошки після завершення ходу. Це називається побити шашку. Перестрибнувши одну шашку, шашка може перестрибувати далі, якщо є така можливість. За правилами гри, якщо гравець має можливість побити шашку супротивника, то він зобов’язаний це зробити — бити обов’язково. Якщо можливостей побити шашку супротивника кілька, то гравець може використовувати будь-яку з них. У російських шашках шашка б’є назад, хоча ходити назад не може. Досягши останнього ряду шахівниці шашка стає дамкою. Дамка може переміщатися на будь-яку кількість клітинок по діагоналі, як уперед, так і назад. Це ж стосується можливості побиття. Якщо перестрибнувши через шашку супротивника є можливість продовжити побиття, то вона зобов’язана це зробити.

Другий вид2️⃣:
Мiжнароднi шашки

Докладнiше:
Гра проходить на дошці розміром 10х10, тому міжнародні шашки називають ще стоклітковими. Для нотації чорні поля пронумеровані від 1 до 50, починаючи зверху. На початку гри шашки розташовуються на полях 1-20 (чорні) і 31-50 (білі). Першими ходять білі.

Загальні правила гри дуже схожі на правила російських шашок, однак є три відмінності.

Правило більшості — при кількох варіантах побиття гравець зобов’язаний побити максимальну кількість шашок.
Якщо шашка потрапляє на дамкове поле під час побиття, то вона стає дамкою тільки з наступного ходу.
Якщо шашка в процесі побиття пройшла через дамкове поле, але була зобов’язана бити далі, зупинившись врешті на недамковому полі, то вона залишається простою шашкою.
Стокліткові шашки з огляду на більший розмір дошки і більшу кількість шашок, а також на специфічні правила, є комбінаційнішими, ніж російські. Однак, для того, щоб упіймати одну дамку супротивника гравцеві потрібно чотири свої дамки (в російських шашках вистачає трьох, якщо захоплена велика діагональ), що спричиняє в іграх на високому рівні велику кількість нічиїх.

Третiй вид3️⃣:
Бразильськi шашки

Докладнiше:
Граються на дошці 8х8 по 12 шашок з кожного боку за міжнародними правилами.

Четвертий вид4️⃣:
Англiйськi шашки (чекерс)

Докладнiше:
Чекерс — англійський варіант шашок. Дошка 8х8, по 12 шашок у кожного гравця на початку гри. Першими ходять чорні. Шашка не може бити назад, а дамка переміщається тільки на одне поле, але як уперед, так і назад.

П’ятий вид5️⃣:
Канадськi шашки

Докладнiше:
Граються на дошці 12х12 за правилами, що близькі до правил міжнародних шашок.

Шостий вид6️⃣:
Піддавки

Докладнiше:
Правила гри аналогічні міжнародним, поле може бути як 12х12 так і 8х8, єдине, що ціль гри зворотна звичайним шашкам — гравець має втратити всі свої шашки. Тобто виграє в цій грі той, хто програє за правилами звичайних шашок.

❗Також існує ще багато варіантів шашок, зокрема майже на кожні вищеназвані правила існують варіанти з аналогічними правилами, відмінністю яких є те, що дошка розгорнута відносно свого класичного положення на 90 градусів.❗