БАТЬКАМ ВІД ЦЕНТРУ РОЗВИТКУ ДОШКІЛЬНЯТ «ДЖЕРЕЛЬЦЕ» 👨‍👩‍👧‍👦🧸 5 МОВ ЛЮБОВІ ДО ДИТИНИ❤️💙💚🧡💜

«Наша найглибша емоційна потреба – це потреба відчувати любов у ставленні до себе», – вважає Гері Чепмен, консультант з питань подружжя та сім’ї, доктор філософії, автор серії книг «П’ять мов любові». Він закликає батьків зрозуміти «мову» кожної дитини, адже це допомагає дітям відчувати любов батьків серцем, а не просто сприймати її розумом. Якщо у вашій сім’ї кілька дітей, то цілком можливо, що вони «розмовлятимуть» різними мовами любові, оскільки є різними особистостями. Доволі поширеним є випадок, коли двоє дітей відчувають батьківську любов по-різному.

Чепмен формулює основних 5 способів, якими ми висловлюємо (і сприймаємо) любов:
❤️ СЛОВА СХВАЛЕННЯ (підтримки)
Поки діти маленькі, батьки не скупляться на ласкаві слова. Вони захоплюються немовлям: “Ах! Які у нас оченята (вушка, волоссячко)!”
Дитина починає повзати, батьки — в захваті. Вона вчиться ходити – тато і мама підбадьорюють її: “Ось так! Давай! Молодець!” … Дитина підростає, і чомусь схвалення поступається місцем зауваженням. Дитина дорослішає, і все рідше ми хвалимо її, помічаємо тільки помилки.
Якщо рідна «мова любові» дитини — слова заохочення, критика їй протипоказана. Мине двадцять років, а у неї у вухах буде дзвеніти: “Яка ж ти гладка! Ну хто на тебе подивиться?”, “Як тебе досі зі школи не вигнали?”, “Такий як ти, нічого не доб’ється в житті!”. Ми мимоволі запевнюєте дитину, що вона не гідна ані любові, ані поваги, а це може понівечити її самооцінку на все життя.
💙 ЯКІСНИЙ ЧАС
Проводити з дитиною час — значить віддавати їй всю вашу увагу. Якщо вона ще мала, ви можете, сидячи на підлозі, катати з нею м’ячик. Зі старшою дитиною — грати в ляльки, в машинки, будувати замки в пісочниці. Дитина дорослішає, у неї з’являються нові інтереси. Нехай вони стануть і вашими. Їй подобається баскетбол — він повинен сподобатися і вам, грайте з нею, водіть її на матчі.
Багато хто не пам’ятає, що говорили їм у дитинстві батьки, але постійно згадують, що ті робили, як себе поводили. Якщо «Якісний час» – це рідна «мова любові» вашої дитини, і вона знає, що ви оволоділи нею, можливо, навіть в перехідному віці їй захочеться частіше бувати з вами, а не у вуличній компанії. Якщо ви шкодуєте часу для неї зараз, не дивуйтеся, що потім вона відвернеться від вас.
💚 ПОДАРУНКИ
Цією «мовою любові» говорять майже всі батьки. І багато хто вважає, що вона єдина. Якщо подарунки швидко набридають дитині, якщо вона не береже їх, ніколи не похвалить нову іграшку і навіть забуває сказати спасибі — навряд чи подарунки – спосіб прояву любові у вашої дитини.
Як бути, якщо подарунки — рідна мова вашої дитини, а ви недостатньо забезпечені? Пам’ятайте, “дорогий не подарунок, дорога увага”. Для дитини саморобні іграшки іноді дорожче магазинних. Іноді дешева цукерка «від зайчика» може вартувати для вашої дитини значно більше, аніж дорога лялька.
🧡 СЛУЖІННЯ (допомога)
Про маленьку дитину потрібно піклуватися весь час. Без нашої допомоги вона загине. Батьки годують її, купають, сповивають, перуть і гладять одяг. Все це вимагає багато сил. Дитина підросла — з’являються нові турботи: зібрати сніданок, відвести до школи, перевірити домашні завдання. Зазвичай діти сприймають ці клопоти, як належне. Але деякі бачать в них любов. Якщо дитина часто просить допомогти їй, то СЛУЖІННЯ (допомога)— її «мова любові».
💜 «ФІЗИЧНИЙ ДОТИК»
Всі ми знаємо, наскільки важливий для дітей з народження фізичний контакт. Немовлята, яких часто беруть на руки, розвиваються швидше, аніж ті, які не знають ласки, – стверджують лікарі. Малюків тримають на руках, заколисують, цілують, обіймають. Задовго до того, як вони дізнаються про сенс слова “любов”, вони любов відчувають. Дитині хочеться ласки.
З підлітком складніше. Йому може не подобатися, що його цілують, як маленького, особливо якщо поруч приятелі. Якщо він відштовхує вас, це зовсім не означає, що дотики йому не потрібні. Якщо підліток раз у раз бере вас за лікоть, намагається жартома боротися і кожен раз, коли ви проходите мимо, хапає вас за ногу — значить дотики важливі для нього. Обіймайте його наодинці, хоча 5 разів на день.

На кожному етапі розвитку дитини ми використовуємо різні “мови” нашої любові, найчастіше притаманну саме нам. Тому у спілкуванні з дитиною для батьків важливо обрати саме ту “мову”, яка веде до серця її дитини.
Придивіться до вашої дитини. Як вона сама висловлює свою любов? Про що найчастіше просить? Що їй подобається? Все це допоможе вам визначити її особисту «мову любові».

Використано уривки з книги Г. Чепмена, Р. Кемпбела “П’ять мов любові до дітей”

Леся Животенко,
психологиня ЦРД “Джерельце”